کد خبر: 181
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۵
تعداد بازدید: [totalcount]

کارگاه گردشگری نجومی

شب و حکایت زیبای آن یکی از سوژه های جذاب گردشگری است.

بنا به گفته کارشناسان، سود آورترین صنعت برای یک کشور پس از صادرات نفت، صنعت گردشگری است. از زیر شاخه های اصلی این صنعت می توان به ستاره شناسی آماتوری اشاره کرد. رصد آسمان شب در طبیعت های بکر و دست نخورده و با سفر به اقیانوس ها، دریاها، کوه ها و کویرهای بی نظیر، علاقمندان بسیاری را در سرتاسر جهان جذب کرده است و هزاران تور و گشت رصدی به بهانه های مختلف در گرداگرد جهان اتفاق می افتد. از جمله وقایع جذاب نجومی در گردشگری نجومی می توان به بارش های شهابی، دنباله دارها، خورشیدگرفتگی، ماه گرفتگی، رصد نواخترها و یا دیدن چند سیاره به طورهمزمان در آسمان شب اشاره کرد.

                                                                               

کشور عزیز ما ایران نیز با توجه به گوناگونی اقلیم ها و طبیعت متنوع خود از این امکان بی بهره نبوده و ظرفیت گردشگری نجومی فوق العاده بالایی دارد. هرچند ایرانیان علیرغم پیشینه پربار خود در نجوم هنوز نتوانسته اند صنعت گردشگری نجومی را در کشور خود بسیار رونق بخشند، با این حال در دو دهه اخیر اقداماتی در جهت گسترش آن در ایران نیز صورت گرفته است.

در یک گردشگری نجومی ه بیش از هرچیز نیاز به یک آسمان تاریک و منطقه ای با افق دید وسیع همچون کویرها نمود می یابد، در این راستا مناطق تاریک بسیاری در کویرهای ایران شناسایی شده اند که از آن جمله می توانیم به نایبندان، کویر بهاباد، خارتوران، کویر شمالی خور و ... اشاره کرد.

باید مدنظر داشته باشیم که با توجه به شرایط و اقلیم های موردنظر، گردشگری نجومی در هرمکانی قابلیت اجرایی ندارد. استان یزد به عنوان یکی از مناطق کویری ایران و با داشتن مناطق بکر و تاریک فراوان برای گردشگری نجومی از ظرفیت بالایی برخوردار است. در این راستا و به منظور هرچه بیشتر آشنا شدن اعضای گروه های گردشگری استان با نجوم و آسمان شب و گردشگری نجومی، کارگاهی در رصدخانه تفت در تاریخ 31 اردیبهشت ماه 1395 برگزار شد. در این کارگاه علاوه بر آشنایی نظری با نجوم، افراد توانستند از ظرفیت ها و امکانات رصدخانه بهره برده و به رصد آسمان شب با تلسکوپ های رصدخانه بپردازند و همچنین آسمان را با کمک آسمان نمای این رصدخانه به تماشا نشستند. 

امیدواریم با توجه به امکانات کم نظیر این رصدخانه بتوانیم نه تنها مردم عزیز استان یزد، بلکه تمامی علاقمندان را با این علم دوست داشتنی و زیبا بیشتر آشنا سازیم.