کد خبر: 154
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۴
تعداد بازدید: [totalcount]

ستون های سحابی زورق

این تصویر که به کوهستان پررمز و رازی شباهت دارد، ستونی از گاز و غبار به بلندی 3 سال نوری دارد که محل پرتکاپویی برای تشکیل ستاره­ های جدید است. 

در این جا نمایشی از ستون و جت­ های HH 901 و HH 902 در سحابی زورق (Carina) را می بینیم که در فاصله­ ی 7500 سال نوری از ما در صورت فلکی جنوبی زورق جا گرفته است.

         

در این منطقه ستارگان جوان داغ با اشعه ماوراء بنفش سوزان و بادهای ستاره­ ای فراوان، به این ابرها چشم انداز رؤیایی می­ دهند و باعث فرسایش مناطق کم چگال­ تر سحابی و پراکنده کردن آن­ ها شده و مناطق پرچگال­ تر را به صورت ستون­ های ضخیمی باقی می­ گذارند. در فضای سرد و تاریک این ستون ­ها ستاره ­زایی صورت می­ گیرد. در روند شکل­ گیری ستاره­ ها یک دیسک برافزایشی اطراف پیش ستاره رشد می­ کند، بخشی از مواد گازی در جهت عمود بر این دیسک به صورت جت شروع به خارج شدن از ستاره می­ کنند. این جت­ ها که سرعت­ هایی تا چند صد کیلومتر در ثانیه دارند، وارد سحابی پیرامون شده و تکه­ های درخشانی از گاز که (Herbig-Haro (HH نامیده می­ شوند، تولید می­ کنند. در تصویر می ­توانیم دو مورد از این نوارهای طولانی نورانی به نام ­های HH 901 و HH 902 را ببینیم که آثاری از تولد ستاره­ های جدید می­ باشند.

این تصویر در جشن بیستمین سالگرد قرار گرفتن تلسکوپ فضایی هابل در آسمان گرفته شده و دوربین میدان گسترده ­ی هابل در اول فوریه ­ی 2010 آن را ثبت کرده است. رنگ­ های تشکیل دهنده­ ی تصویر، منطبق با درخشش اکسیژن (آبی)، هیدروژن و نیتروژن (سبز) و گوگرد (قرمز) است.